Booth Fickett Math and Science Magnet School

  Booth Falcon Logo Magnet Programs Logo

Elementary Teaching Staff

Kindergarten

Adria Avila Castro

   Email         Website

Sascha Quartey

   Email         Website

 

1st grade

Bailey Frahm

   Email         Website

Michelle Coyle

   Email         Website

 

2nd grade

Jennifer Krumholz

   Email         Website

Chandra Sheppard

   Email         Website

 

3rd grade

Lydia Rugar

   Email         Website

Debbie Valerio

   Email         Website

 

4th grade 

Dory Zowada

   Email         Website

Cameron Manjarre

   Email         Website

 

5th grade

Jenalyn Almodiel

   Email         Website

Kevin Brown

   Email         Website

Amy Brauer

   Email         Website

  

Science

Georgina Matzkin

   Email         Website

 

Computer Skills & Technology

Theresa Sheridan

   Email         Website

 

School Support Staff

 Robin Moore

Office Manager

Sharon Ortiz

Attendance Registrar  

 

Troy Allen

School Nurse 

Audrey Cunneely  

Health Office Assistant 

 

Michael Balazs

Cafeteria Manager

 

Norbert Chavez

Campus Monitor

Marne Rosenthal

Campus Monitor 

Florence Voiteu

Campus Monitor

Ezini Ugbisien

     Campus Monitor

 

Joe Diaz

Custodian 

Lester Tannihill

Custodian

 

Juli Dickey

Computer Tech 

 

Rose Tederous

Community Liaison

 

Middle School Teaching Staff

6th Grade

 

Science

Adelle McNiece

   Email         Website

 

ELA

Sylvia Jaramillo

   Email        Website

 

Social Studies

Marjorie Dupati

   Email         Website

 

Math

Eenja Olson

   Email         Website

 

7th Grade 

 

Science

Jessica Maurer

   Email         Website

 

James Mock

   Email         Website

 

ELA

John Love

   Email         Website

 

Social Studies

Daniel Sprenkle

   Email         Website

 

Math

Caroline Witt

   Email         Website

 

8th Grade

 

Science

Melvin Williams

   Email         Website

 

ELA

Kristin Jacobson

   Email         Website

 

Devika Bhalla

   Email         Website

 

Social Studies

Ashleigh Ishikawa

   Email         Website

James Hitz

   Email         Website

 

Math

Avis Judd

   Email         Website

 

Algebra / Geometry

Johnson Thella

   Email         Website

 

ELECTIVES

 

LEGOS / Robotics / Science

Owen Maurer

   Email         Website

 

Mindcraft / Computer Science

Michael Tinkey

   Email         Website

 

Engineering

Kevin Mahaffey

   Email         Website

 

Environmental Science

Reid Small

   Email         Website

 

Art

Laura Namerow

   Email         Website

 

AVID

Francisco Baveria Bea

   Email         Website

Bruce Payette

   Email         Website

 

Drama

Seth Slick

   Email         Website

 

Physical Education

Michael Prow

   Email         Website

 

Orchestra

Kim Grosvenor

   Email         Website

 

Band

Stanley Dunst

   Email         Website


Instructional Support Staff

Albert Albritton  

Behavior Support Specialist, 6-8

Richard Bennett

    Behavior Support Specialist, K-5

 

Rhonda Burnett  

    Data Intervention Specialist  

 

Jacklyn LoRusso

    School Psychologist, K-8

 

Judi Davis

    Speech, K-8 

 

Liz Schaffner

    GATE, K-8

 

Kris Fabricius

    ELD, K-5 

Mary Sepich

    ELD, 6-8

 

Destiny Grigsby

    Restorative Practices Facilitator 

 

TBA

    Counselor, K-5 

Carla Lynch

    Counselor, 6-8

 

Claudia Perez

    Curriculum Service Provider, 6-8 

Aide Silva Cereceres

    Curriculum Service Provider, K-5

 

Tiffany Powers

    MTSS Facilitator 

 

Anthony Reed

    Magnet School Coordinator

 

Exceptional Education Staff

Middle school (teaching staff)

Michael Papliogone

   Email         Website

Megan Beals

   Email         Website

Alyssa Gallego

   Email         Website

Victoria Maldonado

   Email         Website

Adrianne Rizzo

   Email         Website

 

Middle school (assistants)

Maryanne Lowery

   Email                 

 

Elementary school

Nicholas Romo

   Email         Website

Terms Of Use | Privacy Statement | | Login
Copyright 2020 by SchoolDesk