34th ANNUAL ROSKRUGE COUGAR CLASSIC


February 6th, 13th, 20th

1st Day Results 2-6-16


TUCSON HIGH SCHOOL
February 13th

8:30 am
Dietz vs Maxwell
7th & under girls
9:30 am
Gridley vs Roskruge
7th & under co-ed
10:30 am
Dietz/Maxwell winner vs Roskruge
7th & under girls
11:30 am
Dietz vs Lineweaver
5th & under co-ed
12:30 pm
Roskruge vs Los Amigos (semi-final)
6th & under co-ed
1:30 pm
Roskruge vs Elvira (semi-final)
5th & under co-ed
2:30 pm
Booth-Fickett vs Elvira (semi-final)
6th & under co-ed
3:30 pm
Roskruge vs Elvira (semi-final)
5th & under girls
4:30 pm
Mansfeld vs Elvira (semi-final)
7th & under girls
5:30 pm
Lineweaver vs Booth-Fickett (semi-final)
5th & under girls
6:30 pm
Safford vs Booth-Fickett (semi-final)
7th & under girls
7:30 pm
Booth-Fickett vs Maxwell
7th & under co-ed
SANTA RITA HIGH SCHOOL COURT 1
9:30 am
Booth-Fickett vs Drachman
5th & under co-ed
10:30 am
Summit View vs Drachman
6th & under co-ed
11:30 am
Kellond vs Robison (semi-final)
5th & under co-ed
12:30 pm
White vs Gallego (semi-final)
5th & under co-ed
1:30 pm
Davis vs Lynn/Urquides (semi-final)
5th & under co-ed
2:30 pm
Dietz vs Mission Manor
6th & under co-ed
3:30 pm
Dietz vs Sewell
5th & under girls
4:30 pm
Dietz/Mission Manor winner vs Liberty
6th & under co-ed
SANTA RITA HIGH SCHOOL COURT 2
9:30 am
AmeriSchools vs Carden of Tucson
6th & under co-ed
10:30 am
Drexel vs Esperanza
6th & under co-ed
11:30 am
Craycroft vs Bloom
5th & under co-ed
12:30 pm
Banks vs Holladay
5th & under co-ed
1:30 pm
Hughes vs Sewell
5th & under co-ed
2:30 pm
Maxwell vs Rose
5th & under co-ed
3:30 pm
Maxwell vs Davis
5th & under girls


Presented by

Congratulations to

Catalina High School

Safe Sports School Award

1st Team

December 2015 - 2018





MIDDLE SCHOOL & K8 SOCCER

Girls Schedule

Boys Schedule

Revised 1-13-16

 



Standings



Tucson Unified School District

proudly welcomes

Julius Holt,

Interscholastics
Program Coordinator


Non-Stipend
Assistant Coach Handbook/Application

High School


TUSD
HIGH SCHOOL STATE RESULTS
2015-16
SWIMMING, DIV. 1, BOYS Erik Orr, Rincon 100 Free, State Runner-up
SWIMMING, DIV. 2, BOYS Brett Zang, Cholla 200 Free, 500 Free -
State Runner-up
SWIMMING, DIV. 2, BOYS Brandon Christensen, Cholla

200 IM - State Champion
100 Back - State Runner-up

SWIMMING, DIV. 2, GIRLS Taylor Nations, Sabino 100 Butterfly, 100 Back - State Champion
SWIMMING, DIV. 2, GIRLS State Runner-up Taylor Nations, Beatrice Oliver, Kaylin Farnum, Brittany Roesly
SWIMMING, DIV. 2, GIRLS State Runner-up Brittany Roesly, Mikaela Spry, Kaylin Farnum, Taylor Nations
GOLF, DIV. 2, GIRLS State Champion

Team - Sahuaro

GOLF, DIV. 2, GIRLS State Champion Individual - Kathryn Ottman


ARIZONA DAILY STAR
2015-16
High School
All Stars
Cross Country, Girls Hannah Leitner Rincon/UHS 1st Team
  Lauren Phillips Rincon/UHS 1st Team
Cross Country, Boys Thomas Leitner Rincon/UHS 1st Team
Golf, Girls Kathryn Ottman Sahuaro Golfer of the Year, 1st Team
  Alexandra Quihuis Sahuaro 1st Team
  Megan Hughes Sahuaro Coach of the Year
Football DeAndre Williams Tucson 1st Team, RB
  Jackson Jesionowski Sabino 1st Team, DL
  Justin Pledger Pueblo 1st Team, Utility
Swimming, Girls Taylor Nations Sabino Swimmer of the Year, 1st Team-100 Back, 100 Fly, 200m Relay, 400 Relay
Beatrice Oliver Sabino 1st Team-200m Relay
Kaylin Farnum Sabino 1st Team-200m Relay, 400 Relay
Brittany Roesly Sabino 1st Team-200m Relay, 400 Relay
  Makaela Spry Sabino 1st Team-400 Relay
Abigail Hammons Rincon-UHS 1st Team-200 Relay
  Eleora Bailey Rincon-UHS 1st Team-200 Relay, 100 Breast
  Kristen Jorgensen Rincon-UHS 1st Team-200 Relay
  Natalia Orbach-Mandel Rincon-UHS 1st Team-200 Relay
  Melanie Paulsen Sabino Coach of the Year
Swimming, Boys Braden Christensen Cholla 1st Team- 200IM
  Tristan Daniels Rincon/UHS 1st Team-50 Free, 200 Relay
  Erik Orr Rincon/UHS 1st Team-100 Free, 200 Relay
  Ethan Done Rincon/UHS 1st Team-200 Relay
  Andrew Johnson Rincon/UHS 1st Team-200 Relay
Volleyball, Girls Brielle Sterns Tucson 1st Team
  Addison Vavala Sahuaro 1st Team
Basketball, Girls      
Basketball, Boys      
Soccer, Girls      
Soccer, Boys      
Baseball      
Softball      
Tennis, Girls      
Track, Boys      
Track, Girls      
Volleyball, Boys      






EFFECTIVE IMMEDIATELY!!!!
 

The AIA Sports Medicine Advisory Committee reviewed a medical group's physical forms that the group wanted to use instead of the AIA physical forms and the committee unanimously decided that the current AIA Pre-Participation Physical Forms (15.7-A and 15.7-B) must be used for student athletes' physicals. Any student athletes that had their physicals completed on a different form other than the AIA physical forms for the 2014-15 school year up until 09/19/14 will still be eligible, however, any physicals completed after 09/19/14 must be done on the AIA Pre-Participation Forms (15.7-A and 15.7-B).

The AIA Pre-Participation Forms can be found on the AIA website at http://www.aiaonline.org/about/forms. For your convenience, the forms have been developed with the capability to complete the forms online and print them for the appropriate healthcare physician to review.


Participation Fee Schedule - Effective July 1, 2012
Adopted by TUSD Governing Board December 9, 2014
 

Interscholastic Scholarship Assistance Program

Application